Prep Football Quarterfinals schedule

Prep Football Quarterfinals schedule
Fruitland, Payette and New Plymouth advanced in Saturday play-in games, and the quarterfinal field for all six state prep football classifications is now set for this week.

Saturday, New Plymouth beat St. Maries 39-13. The Pilgrims led 20-6 at halftime and advance to face West Side High at Holt Arena in Pocatello Thursday at 8 p.m.

Timberlake shut out Parma 21-0 in the Kibbie Dome Saturday, and the Tigers will host Weiser Saturday at 1 p.m. PST.

Fruitland beat Kellogg 70-12 and return home for a quarterfinal game Friday against Payette, which game from behind to beat Priest River Saturday, 54-32.

That game is scheduled for 7 p.m. at Fruitland, but the location could change based on the condition of the Ben Kerfoot Athletic Complex field after it hosted the 3A Snake River Valley kansas-city playoff last Monday.

Full Schedules:

5A:
Capital vs. Madison (Holt Arena) - Friday Nov. 2 - 5:30 p.m.
Lake City at Eagle - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
Highland vs. Borah (Dona Larsen Park) - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
Rocky Mountain at Coeur D'Alene - Friday Nov. 2 - 7 p.m. PST

4A:

(Minico-Twin Falls-Jerome meet in a Kansas City playoff for two playoff spots Monday)

Bishop Kelly at Blackfoot - Friday Nov. 2 - 6 p.m.
Skyview at Dist. IV KC Playoff winner - TBD
Dist. IV KC Playoff 2nd-place at Middleton - TBD
Bonneville at Moscow - Friday Nov. 2 - 7 p.m. PST

3A:

Weiser at Timberlake - Saturday Nov. 3 - 1 p.m. PST
Payette at Fruitland - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
Teton at Gooding - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
Shelley vs. Snake River (Holt Arena) - Friday Nov. 2 - 8:15 p.m.

2A:

Firth vs. Wendell (Holt Arena) - Thursday Nov. 1 - 5:15 p.m.
New Plymouth vs. West Side (Holt Arena) - Thursday, Nov. 1 - 8 p.m.
Salmon at Marsing - Friday, Nov. 2 - 5:30 p.m.
Grangeville vs. Declo - TBA (possibly Kibbie Dome)

1AdI:

Genesee vs. Kamiah (Kibbie Dome) - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
Troy at Wallace - Saturday, Nov. 3 - 2 p.m. PST
Butte Count at Hagerman - Friday Nov. 2 - 6 p.m.
Challis vs. Raft River - TBA

1AdII:

Deary at Salmon River - Saturday, Nov. 3 - 2 p.m.
Castleford at Dietrich - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
Carey at Lighthouse Christian - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
Garden Valley at Kootenai - Saturday, Nov. 3 - 1 p.m. PST